شرح دعای امام رضا (ع) ـ بخش نهم

اصل خود جذبه است، لیک ای خواجه تاش

کار کن، در بند آن جذبه نباش

  • آنچه در عالم اصالت دارد: فعل امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ است، نه کار ما. اصل، نورافشانی حضرت است، نه غبار روبی ما.

اگر می‌کوشیم تا نسبت به امام عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ معرفت پیدا کنیم و به وجود مبارکش نزدیک‌تر شویم، به این جهت است که می‌خواهیم در عرصه‌ عشق و طلب، سستی نورزیم و برای وصال مولایمان از ضعف و مسامحه‌کاری فاصله بگیریم.

 

امتیاز زندگی در دوره‌ی غیبت

 

  • خداوند در قرآن می‌فرماید:[1]

«یوْمَ یأْتی‏ بَعْضُ آیاتِ رَبِّک لا ینْفَعُ نَفْساً إیمانُها لَمْ تَکنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ أَوْ کسَبَتْ فی‏ إیمانِها خَیراً‏»

«اما آن روز که بعضى از آیات پروردگارت تحقّق پذیرد، ایمان‏آوردن افرادى که قبلاً ایمان نیاورده‏اند، یا در ایمانشان عمل نیکى انجام نداده‏اند، سودى به حالشان نخواهد داشت!»

امام صادق علیه‌السلام در ذیل این آیه می‌فرمایند:

«طُوبَى لِشِیعَةِ قَائِمِنَا الْمُنْتَظِرِینَ لِظُهُورِهِ فِی غَیبَتِهِ وَ الْمُطِیعِینَ لَهُ فِی ظُهُورِهِ أُولَئِک أَوْلِیاءُ اللَّهِ الَّذِینَ لا خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَ لا هُمْ یحْزَنُون‏»[2]

«خوشا به حال شیعیان قائم ما. آنها که در دوره‌ی غیبتش منتظر ظهور او هستند، و در زمان ظهورش، از او اطاعت می‌کنند. آنها در شمار اولیاء الله هستند که نه خوفی دارند و نه حزنی»

اگر از منتظرین حضرت قائم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌‌ باشیم و در مسیر اطاعت او گام برداریم، آنقدر صاحب اعتبار می‌شویم که در زمره‌ی «أوْلِیاءُ اللَّهِ» جای می‌گیریم. با انتظار حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه صاحب عنوان «ولی خدا» می‌شویم، کسی که تحت ولایت خاص خداوند قرار می‌گیرد، نه برای آینده نگران است و نه غم گذشته آزارش می‌دهد.

انتظار واقعی، انتظاری است که به دنبالش توسّل مستمر و جدّی باشد.

چشم انتظاری برای امام عجل‌الله‌تعالی‌فرجه به این معناست که در دوره‌ی غیبت دائماً متوجه حضرت باشیم و او را مصدر تمام فیوضات عالم بدانیم، و برای برطرف شدن ضعف‌ها، جهل‌ها و نقص‌هایمان سراغ او برویم.

در این صورت است که با زندگی در زمان غیبت و ارتباط با ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه، آنقدر اعتبار پیدا می‌کنیم که صاحب عنوان «ولی الله» می‌شویم و مورد خطاب «طُوبَى» قرار می‌گیریم.

 

  • نمونه‌‌ای دیگر از امتیازات زندگی در دوره‌ی غیبت؛

روایتی است از امام صادق علیه‌‌‌السلام که حضرت می‌فرمایند:

«روزی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله به اصحابشان فرمودند: پس از شما گروهی می‌آیند که هر کدام از آنها پاداش50 نفر از شما را دارد. اصحاب متعجب می‌شوند و به حضرت عرض می‌کنند:‌ ما بودیم که با شما در جنگ‌های احد، بدر و خیبر همراه شدیم و قرآن در بین ما نازل شده است؛ این گروه چه کسانی هستند که بیش از ما اعتبار دارند؟ پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمودند: اگر شما وادار می‌شدید به آنچه که آنها وادار می‌شوند، هرگز نمی‌توانستید مثل آنها صبوری کنید.»[3]

طبق این روایت، منتظرینی که در زمان غیبت به سر می‌برند، مورد منّت خدای متعال قرار گرفته‌اند. این افراد مصداق «یُؤْمِنُونَ بِالْغَیب‏‌اند»، زیرا دلداده‌ی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و امامی هستند که ایشان را ندیده‌اند.

از سوی دیگر این گروه در آخرالزمان، در برابر ابتلائات و آزمون‌های سخت صبوری کرده و با توسل و تمسک به حضرت حجّت عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ دیانت خود را حفظ می‌کنند.

و به جهت این ایمان و استقامت، آنقدر، نزد حضرت حق دارای موقعیت و منزلت می‌شوند که از جهت رتبه‌ وجودی بیش از اصحاب بدر و احد جلوه‌ می‌کنند و 50  برابر آنها اجر می‌برند.

به لطف حضرت حق، بنا به روال جلسات قبل، به بررسی ادامه‌ دعای امام رضا[4] علیه‌السلام می‌پردازیم.

 

«اللهم… زَيِّنْ بِطُولِ بَقَائِهِ الْأَرْضَ»

«خدایا ! … با طول عمر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌، زمین را زینت بخش»

 

امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه؛ زینب بخش زمین

 

جلوه‌‌گری زمین نزد آسمانیان و آراسته بودن آن در چشم ملکوتیان، با طول عمر حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ است. در طول تاریخ انبیاء و پیامبران متعددی را مشاهده می‌کنیم که دارای عمر طولانی بوده‌اند، ولی با تمام قداستی که برای آنها قائلیم، هیچ کدام را مایه‌ی زینت زمین نمی‌دانیم.

امّا با طول عمر حضرت ولیعصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه، زمین آراسته‌تر می‌گردد و گویا در چشم ملکوتیان بیشتر جلوه می‌کند، بیش از هزار و صد سال از عمر مبارک امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه می‌گذرد و از زمانی که حضرت متولد شدند، زمین مزّین شده، و هر چه طول حیات امام عجل‌الله‌تعالی‌فرجه بیشتر می‌شود، زمین در نظر آسمانیان زیباتر جلوه می‌کند.

هر چقدر عمر حضرت طولانی‌تر می‌شود بیشتر بین حق و باطل جدایی می‌افتد و تمیز بین این دو راحت‌تر صورت می‌گیرد و به میزانی که زمین مقّر حق و حقیقت باشد، در چشم ملکوتیان آراسته‌تر است.

اگر طالب مزین شدن زمین وجودمان هستیم، باید ارتباطمان را با وجود مقدّس ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه افزایش دهیم، تا در نظر آسمانیان چشم‌گیرتر باشیم.

به میزانی که ارتباطمان با امام علیه‌السلام‌ بیشتر باشد و رابطه‌ی قلبی‌مان خالصانه‌تر شود، در نگاه ملکوتیان آراسته‌تریم.

مرحوم شیخ جعفر مجتهدی (ره) در بیاناتشان فرموده‌ بودند: «در عرصه‌ی قیامت، هر یک از ائمه‌ علیهم‌السلام‌ متولّی یک امر هستند.»

 علی ‌بن موسی الرضا علیه‌السلام مظهر نام «مزیّن»‌ خداوند است و هر کس را که قرار است وارد بهشت شود زینت می‌کنند و سپس آن شخص به بهشت راه می‌یابد، از سوی دیگر، با دقّت نظر در زندگی عرفا، متوجه می‌شویم که عموماً‌ عرفای بزرگ ما با امام رضا علیه‌السلام ارتباط خاصّی داشته‌اند.

به محضر مبارک امام رضا علیه‌السلام عرض می‌کنیم.

از شما- به عنوان مظهر نام مزّین حضرت حق- استدعا می‌کنیم زمین وجود ما را با شناخت ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ زینت بخشید تا با نور معرفت او در نظام عالم آراسته‌تر باشیم، به چشم اولیای خدا بیاییم و در نظر خوبان جلوه کنیم.

 

«وَ أَيِّدْهُ بِالنَّصْرِ وَ انْصُرْهُ بِالرُّعْبِ‏»

«خدایا! … در برابر دشمنان او را تقویت کن و بوسیله رعب و هراس پیروزش گردان»

 

سپاه امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه

 

نصرت و یاری خداوند برای حضرت حجّت عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ با عِده و عُدّه خاصی نیست بلکه سپاه امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌‌ سپاه رعب است.

در واقع با عبارت «وَ انْصُرْهُ بِالرُّعْبِ» از خداوند درخواست می‌کنیم تا هراس دشمن را از امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ روز افزون کند.

هر کدام از ما- به عنوان شیعه و منتظر ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌‌- به میزانی که با امام زمان ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنیم، متدین‌تر شویم و خالصانه‌تر برای یاری دین خدا گام برداریم، بیش از پیش موجب رعب و ترس دشمن خواهیم بود.

حتی اگر امکانات و تسلیحات خاص در اختیار نداشته باشیم، با صرف انسابمان به امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ دشمنان را مرعوب خود می‌کنیم.

 

«اللّهمّ قَوِّ نَاصِرِيهِ»

«خدایا! … به کسی که کمک رسان امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ است قوّت بخش»

 

دعای امام رضا علیه‌السلام

 

امام رضا علیه‌السلام‌‌ در حق کسانی که به ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ یاری می‌رسانند دعا کرده‌اند تا خداوند تقویتشان کند. دعای معصوم، دعای مستجاب است.

گویا علما و بزرگانی که پر توان و خستگی‌ناپذیر، در راه نصرت دین و اعتلای اسلام می‌کوشند، مشمول این دعای امام رضا علیه‌السلام‌ شده‌‌اند.

به عنوان نمونه، مرحوم علامه طباطبایی (ره) برای تفسیر «المیزان» روزی 16 ساعت مطلب می‌نوشتند، و ذره‌‌ای خستگی و کسالت به وجودشان راه پیدا نمی‌کرد.

«قوّ» «قوت بخش» طلبی وسیع است و همه جنبه‌‌های وجودی فرد را در بر می‌گیرد.

یعنی خداوندا!‌ هر کس امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ را یاری کرد، به جسم و جانش قوّت ببخش، و فکر، روح، عقل … بیان، قلم و قدم‌اش را تقویت کن.

پس هر گاه در اعتقادات عملکردها و حتی عشق‌ورزی‌های آسمانی‌مان احساس ضعف و ناتوانی کردیم، نشان از این است که ارتباطمان با مظهر قوّت کم شده و از یاری او باز مانده‌‌ایم.

مگر نه امکان ندارد ناصر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ باشیم و مشمول دعای علی‌بن موسی الرضا علیه‌السلام نشویم.

برای کمک رسانی به امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ می‌توانیم به دو گونه اقدام کنیم:

  1. شیعیان حضرت را یاری کنیم. با ثروت، آبرو و موقعّیت ، بیان ، قلم و … به میدان بیاییم و به دوستان امام عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ کمک کنیم.
  2. بکوشیم تا در شمار خوبان باشیم. زیرا بر این باوریم که خلاف و خطای هر مؤمن، قلب مبارک امام عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ را به درد می‌آورد. حداقل یاری رسانی ما به حضرت، این است که از انحرافات فکری و عملی فاصله بگیریم تا موجب رنجش و آزردگی امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ نشویم.

 

 

جلسه: جلسه 9

«برگرفته از بیانات استاد زهره بروجردی»

 


[1]  سوره مبارکه انعام، آیه 158

[2]  معجم احادیث امام مهدی (ع)، ص 408

[3]  معجم احادیث امام مهدی (ع)‌، ص404

[4]  کلیات مفاتیح الجنان، دعای بعد از دعای عهد

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *